Forum starts in
 
SPBILF Prize

Delegates include

Ministers

show the list

Abysov Mikhail,

Minister of the Russian Federstion on the Issues of Open Government

Biography

He is a Russian manager, Chairman of the Board of Directors of the business group RU-COM, as well as of one of its members — the largest engineering company in Russia JSC “Group E4”.

Education — university education; specialty — mathematics

Since 1993, Mr. Abyzov held senior positions in several companies in the fuel and energy complex.

In 1998 Mr. Abyzov was appointed Deputy Chairman of the Board of Directors of OAO “Novosibirskenergo.” In the same year, Abyzov was appointed Board member and Head of the Department of Investment Policy and Business Projects of “UES of Russia”.

Since 1999, Mr. Abyzov is the Deputy Chairman of the Board of “UES of Russia”.

Since 2004, due to changes in the organizational structure of “UES of Russia” Mikhail Abyzov was appointed a member of the Management Board of “UES of Russia” and Managing Director of Business Unit № 1.

Since June 2003 Mr. Abyzov is the Chairman of the Board of Directors of OAO “Russian Communal Systems”.

From 2005 to 2007 — Mr. Abyzov was the General Director of CJSC “Management Company” Kuzbassrazrezugol. ’"

Since 2006 Mr. Abyzov is the Chairman of the Board of Directors of the business group RU-COM.

From July 2007 to 2012, Mr. Abyzov was the Chairman of the Board of Directors of JSC “Group E4”.

In addition, from August 2007 to January 2011, Mr. Abyzov was the Chairman of the Board of Directors of OAO “Mototrest.”

By the Presidential Decree of January 18, 2012 (the Decree № 81) Mr. Abyzov has been appointed Advisor to the President of the Russian Federation. Mr. Abyzov is the Coordinator of the Public Committee for the supporters of the President of Russia Dmitry Medvedev. He is a member of the Board of RSPP, PCB RF-EU RASDS.

Borec Tomas,

Minister of Justice of Slovakia

Clarke Kenneth, Lord Chancellor

Secretary of State for Justice, United Kingdom of Great Britain and Nothern Ireland

Biography

Born in 1940.

Graduated from Gonville and Caius College, Cambridge.

In 1963 — called to the Bar by Gray's Inn.

In 1980 — appointed a Queen's Counsel.

Since 1970 — Member of the Parliament.

From 1985 to 1987 — Paymaster General

From 1988 to 1990 — Secretary of State for Health

From 1990 to 1992 — Secretary of State for Education and Science

From 1993 to 1997 — Chancellor of the Exchequer

Since 2010 — Lord Chancellor and Secretary of State for Justice.

Gowin Jaroslaw,

Minister of Justice of Poland

Holder Eric,

Attorney General of the USA

Biography

Born 21 January 1951

In 1976 received Juris Doctor at Columbia Law School.

From 1976 till 1988 worked at the Public Integrity Section of the U.S. Department of Justice.

From 1993 till 1997 — United States Attorney for the District of Columbia.

From 1997 till 2009 — Deputy Attorney General.

Since 2009 — U.S. Attorney General.

Jónasson Ögmundur,

Minister of the Interior of Iceland

Kabore Salif Lamoussa,

Minister of Mining and Energy of Burkina Faso

Konovalov Alexander,

Minister of Justice of the Russian Federation

Biography

Alexander Konovalov graduated from the Law Faculty of St.Petersburg State University in 1992.

He started his career in the Public Prosecutor’s Office in St. Petersburg as an aide to the District Prosecutor, reaching several senior positions including the First Deputy of the Public Prosecutor of St. Petersburg and the Public Prosecutor of the Republic of Bashkortostan.

From November 2005 to May 2008 Mr. Konovalov served as Plenipotentiary Representative of the President of the Russian Federation in the Volga Federal District of Russia.

On May 12, 2008 Alexander Konovalov was appointed by the President as the Minister of Justice of the Russian Federation.

Has a rank of the Full State Counsellor of Justice of the Russian Federation.

Holds the degree of Candidate of Judicial Sciences (PhD equivalent)

Has several state awards including the Order of Honour.

Lavrynovych Olexandr,

Minister of Justice of Ukraine

Biography

Born in 1956.

In 1978 graduated from Kyiv Taras Shevchenko State University, Faculty of Physics and received Post-graduate studies in Laser engineering and technology at Kyiv Politechnical Institute.

In 1998 graduated from Yaroslav Mudriy National Academy of Law, speciality «Jurisprudence».

From 1990 to 1994 — Member of the Central Election Commission (CEC) of Ukraine, Deputy Head of the CEC of Ukraine, Acting Chairman of the CEC of Ukraine.

From 1994 to 1998 — Member of Parliament of Ukraine ІІ convocation, Deputy Head of the Committee on Legal Policy and Judicial Reform of the Verkhovna Rada of Ukraine.

From 1998 to 2001 — Member of Parliament of Ukraine of ІІІ convocation, Secretary of the Verkhovna Rada of Ukraine Committee on Legal Policy.

Since 2000 — Vice-President of the World Congress of the Ukrainian Lawyers.

Since 2001 — Deputy Head of the Union of Lawyers of Ukraine.

From 2001 to 2002 — State Secretary of the Ministry of Justice of Ukraine.

From 2002 to 2005 — Minister of Justice of Ukraine.

2006 — First Deputy Minister of the Cabinet of Ministers of Ukraine – Head of the Department on legal provision for the Secretariat of the Cabinet of Ministers of Ukraine;

From 2006 to 2007 — Minister of Justice of Ukraine;

From 2007 to 2010 — Member of Parliament of Ukraine, VI convocation (from the Party of Regions), First Deputy Chairman of the Verkhovna Rada of Ukraine;

Since 2010 — Minister of Justice of Ukraine.

Mammadov Fikrat,

Minister of Justice of the Republic of Azerbaijan

Navracsics Tibor,

Minister of Justice of Hungary

Predoiu Catalin Marian,

Minister of Justice of Romania

Ramid El Mustafa,

Minister of Justice of Kingdom of Morocco

Rotkopf Guy ,

Director General of the Israel Ministry of Justice

Shykmamatov Almambet,

Minister of Justice of Kyrgyzstan

Biography

Born in 1969.

In 1994 — Graduated from Bishkek Humanities University, Russian Language and Literature.

In 2003 — Graduated from Kyrgyz State National University, Jurisprudence.

From 1999 to 2002 — Bailiff of Sverdlov district court of Bishkek.

From 2002 to 2003 — Real estate rights registration government agency, leading officer of the

Land development department.

From 2003 to 2004 — Consultant at the Sverdlov district court of Bishkek.

From 2004 to 2005 — Senior consultant at the High Court of Kyrgyz Republic, common pleas department.

From 2005 to 2007 — Assistant of the Supreme Council of Kyrgyzstan Speaker

In 2010 — Chairman of the State Register Service.

Since 2011 — Minister of Justice of Kyrgyz Republic

Slizhevsky Oleg,

Minister of Justice of the Republic of Belarus

Biography

From 1990 till 1992 served in the army of the Republic of Belarus.

In 1998 graduated from the Grodno State University, department of jurisprudence

From 1996 till 1999 — judicial officer of the October district of Grodno.

From 1999 till 2002 — chief officer, deputy head of the department of the organizational support of court activities of the courts of the justice department of the Grodno district executive committee.

From 2002 till 2010 — deputy head of the department of public associations, head of the department of political parties and professional unions of the Ministry of justice.

From 2010 till 2011 — head of the republican labor arbitration.

Since 2011 — Minister of Justice of the Republic of Belarus.

Wu Aiying,

Minister of Justice of the People's Republic of China

Biography

Born 1951.

In 1973 graduated from the Shandong University, Department of Politics.

Since 1970 — member of the Communist Party of China.

Since 1992 — member of the CPC Central Committee.

From 1993 till 1998 — Vice-Governor of the Shandong province

From 2003 till 2005 — Deputy Secretary at the Ministry of Justice

Since 2005 — Minister of Justice

Judges

show the list

Adamova Valeria — Chairman, Moscow District Federal Commercial Court (Russian Federation)
Andreeva Tatiana — Deputy Chairman, Supreme Commercial Court (Russian Federation)
Aranovsky Konstantin — Judge, Constitutional Court (Russian Federation)
Beechey John — President, ICC International Court of Arbitration (United Kingdom)
Berezy Anatoly — Judge, Supreme Commercial Court (Russian Federation)
Bevzenko Roman — Head of the Department of Private Law, Supreme Commercial Court (Russian Federation)
Bondar Nikolay — Judge, Constitutional Court (Russian Federation)
Braden Susan — Judge, U.S. Court of Federal Claims, Washington, D.C. (USA)
Chan Seng Onn — Judge, Supreme Court (Singapore)
Chayka Konstantin — Judge, Court of the EurAsEC (Republic of Belarus)
Chucha Sergey — Chairman, Commercial Court of Moscow Region (Russian Federation)
Dadashov Ilgar — Judge, Supreme Court (Azerbaijan)
Dedov Dmitriy — Judge, Supreme Commercial Court (Russian Federation)
Drachen Artem — Chairman of the Commercial Court of the Novgorod Region, Supreme Commercial Court (Russian Federation)
Egorov Andrey — Chief of the Staff, Supreme Commercial Court (Russian Federation)
Evstifeev Aleksander — Chairman, Ninth Commercial Court of Appeals (Russian Federation)
Fribergh Erik — Registrar, European Сourt of Human Rights (France)
Gerasina Olga — Deputy Chairman, Statutory Court of Saint Petersburg (Russian Federation)
Grubbe Niels — Judge, Supreme Court (Denmark)
Gvozdilina Oksana — Judge, Supreme Commercial Court (Russian Federation)
Harabin Stefan — Chief Justice, Supreme Court (Slovak Republic)
Ilesic Marko — Judge, European Сourt of Justice (Luxembourg)
Ivanov Anton — Chief Justice, Supreme Commercial Court (Russian Federation)
Kalinovsky Konstantin — Senior Advisor to the Office of the Constitutional Foundations of Criminal Justice, Constitutional Court (Russian Federation)
Kamenkov Viktor — Principal, Supreme Economic Court (Republic of Belarus)
Kamenkova Ludmila — President, Economic Court of the Commonwealth of Independent States (Republic of Belarus)
Khokhryakova Olga — Deputy Chairman, Constitutional Court (Russian Federation)
Kleandrov Mihail — Judge, Constitutional Court (Russian Federation)
Kovler Anatoly — Judge, European Court of Human Rights (Russian Federation)
Krasavchikova Larisa — Judge, Constitutional Court (Russian Federation)
Kudelich Ekaterina — Deputy Head of International Law and Cooperation, Supreme Commercial Court (Russian Federation)
Kulagina Ekaterina — Deputy Chairman, Commercial Court of Moscow Region (Russian Federation)
Kuzminov Anton — Chairman, Court of Commercial of the Tula region (Russian Federation)
Lamanda Vincent — President of the Court of Cassation (France)
Lebedev Vyacheslav — Chairman, Supreme Court (Russian Federation)
Makovskaya Aleksandra — Judge, Supreme Commercial Court (Russian Federation)
Mavrin Sergey — Vice-Chairman, Constitutional Court (Russian Federation)
Melnikov Nikolay — Judge, Constitutional Court (Russian Federation)
Neshataeva Tatiana — Judge, Court of the EurAsEC (Republic of Belarus)
Novoselova Luidmila — Judge, Supreme Commercial Court (Russian Federation)
Pavlova Natalia — Judge, Supreme Commercial Court (Russian Federation)
Pershutov Anatoly — Judge, Supreme Commercial Court (Russian Federation)
Pleshkov Dmitry — Chairman, Federal Commercial Court of the Moscow Region (Russian Federation)
Sarbash Sergey — Judge, Supreme Commercial Court (Russian Federation)
Shevchenko Alexander — Chairman, Fifth Commercial Court of Appeal (Russian Federation)
Shevchuk Vitaliy — Chairman, Leningrad Regional Court (Russian Federation)
Serkov Pyotr — First Deputy Chairman, Supreme Court (Russian Federation)
Smetanin Sergey — Deputy Chairman, Ninth Commercial Court of Appeals (Russian Federation)
Steel David — Arbitrator, Arbitrators at 10 Fleet Street (United Kingdom)
Strelov Igor — Chairman, Federal Commercial Court of the North-Western District (Russian Federation)
Timofeev Igor — Judge, Statutory Court of Saint Petersburg (Russian Federation)
Tsurkan Mykhailo — Chairman, Supreme Administrative Court (Ukraine)
Vitryansky Vasily — Vice-Chairman, Supreme Commercial Court (Russian Federation)
Voit Thomas — Judge, Federal Patent Court (Germany)
Vorobyeva Inna — Chairman, Tenth Commercial Court of Appeals (Russian Federation)
Wolf Mark Lawrence — Federal Judge, United States District Court for the District of Massachusetts (USA)
Zavyalova Tatyana — Judge, Supreme Commercial Court (Russian Federation)
Zharkova Liudmila — Judge, Constitutional Court (Russian Federation)
Zheltyannikov Vladimir — Chairman, Thirteenth Commercial Court of Appeals (Russian Federation)
Zorkin Valery — Chairman, Constitutional Court (Russian Federation)

Government representatives

show the list

Aitkazinov Ermek — Curator, Agency on Counteracting Economic and Corruption Crimes (Kazakhstan)
Akimov Oleg — Head of the Legal Department of Civil Service and Personnel Policies, Office of the President of the Russian Federation for Civil Service and Personnel, Presidental Executive Office (Russian Federation)
Aldabergenov Nurlan — Member of the Board, Minister, Eurasian Economic Comission (Russian Federation)
Alexandrov Aleksey — Senator, Council of Federation (Russian Federation)
Anosov Andrey — Deputy Plenipotentiary Representative of the President in the Far East Federal District, Presidental Executive Office (Russian Federation)
Arakelov Sergey — Deputy Commissioner, Federal Tax Service (Russian Federation)
Arias Abelardo Antonio — Law Enforcment Section Chief, U.S. Embassy, Moscow (Russian Federation)
Aristov Sergey — State Secretary - Deputy Minister, Ministry of Transport (Russian Federation)
Artemyev Igor — Head of the Federal Antimonopoly Service (Russian Federation)
Astakhov Pavel — Children`s Rights Commissioner, Presidental Executive Office (Russian Federation)
Avdeyko Alexander — Head of the Treaty and Law Department, Ministry of Internal Affairs (Russian Federation)
Balakireva Marina — Head of the Legal Department , Ministry of Defense (Russian Federation)
Becherer Herbert — Vice-President, Confederation of European Tax Advisers (Germany)
Belyaev Alexander — Head of the Department, Office of the Federal Antimonopoly Service in Saint-Petersburg (Russian Federation)
Bogdanov Leonid — Chairman, Committee on Law, Order and Safety (Russian Federation)
Bogdanov Sergey — Deputy Chief Bailiff of Moscow, Office of the Federal Bailiffs Service in Moscow (Russian Federation)
Bondarenko Anastasia — Head of the Legal Department, Ministry of Energy (Russian Federation)
Breuer Lanny — Assistant Attorney General for the Criminal Division, U.S. Department of Justice (USA)
Brodsky Mikhail — Member of the Saint-Petersburg Government, Representative of the Governor of Saint-Petersburg (Russian Federation)
Bulavin Sergey — State Secretary - Deputy Minister, Ministry of Internal Affairs (Russian Federation)
Buttner Wolfgang — Senior Advisor, Tax Treaty, Transfer Pricing and Financial Transaction Division, CTPA, OECD (France)
Casini Lorenzo — Legal Department, Ministry for Cultural Heritage (Italy)
Charanza Karel — General Consul, Consulate General of the Czech Republic in Saint-Petersburg (Russian Federation)
Chichkanov Alexey — Chairman of the Committee for Investments and Strategic Projects, Saint-Petersburg (Russian Federation)
Chikhanchin Yury — Director, Federal Service for Financial Monitoring (Russian Federation)
Chizhov Vladimir — Permanent Representative of the Russian Federation, European Union (Belgium)
Chukovskaya Ekaterina — Secretary of State, Ministry of Culture (Russian Federation)
Chuprakov Alexander - Head of the Department, Saint- Petersburg State Unitary Enterprise "Urban Management of Inventory and Assessment of Real Estate" (Russian Federation)
Das Udaibir - Chief of the Sovereign Asset and Liability Management Division, Monetary and Capital Markets Department International Monetary Fund (USA)
Davenport Simon Nicholas, QC - Chambers of James Dingemans (United Kingdom)
Demmink Joris — Secretary General, Ministry of Security and Justice (Netherlands)
Denisenko Natalia — Director, Federal Service of Court Bailiffs of the Leningrad Region (Russian Federation)
Dittmann Thomas — Head of the Legal Department, Ministry of Justice (Germany)
Djitebaeva Aliya — Head of the Legal Department, Tax Committee of Ministry of Finance (Kazakhstan)
Dolgov Konstantin — Russian Foreign Ministry Commissioner for Human Rights, Democracy and the Rule of Law, Deputy Permanent Representative of the Russian Federation to the UN in New York, USA (Russian Federation)
Domrachev Alexey — Adviser, Department of State Policy in the Field of Creation and Development of Electronic Government, Ministry of Communications and Mass Media (Russian Federation)
Dunaeva Elena — Head of the Federal Migration Service in Saint-Petersburg and Leningrad Region (Russian Federation)
Egorova Ekaterina — Deputy Director, Federal Migration Service (Russian Federation)
Evtukhov Victor — Deputy Minister of Justice, Ministry of Justice (Russian Federation)
Fedotov Mikhail — Advisor to the President, Presidental Executive Office (Russian Federation)
Firestone Thomas Alan — Resident Legal Advisor, U.S. Embassy, Moscow (Russian Federation)
Florez Arcila Ruben Dario — Minister-Counselor, Embassy of Colombia (Russian Federation)
Flynn James Edward, QC — Brick Court Chambers (United Kingdom)
Gabdrakhmanov Ildar — Authorized Representative in Government, Presidental Executive Office (Russian Federation)
Galperin Mikhail — Acting Director of the Department of International Law and Cooperation, Ministry of Justice (Russian Federation)
Ghil Tae-Ki — Vice Minister, Ministry of Justice (Republic of Korea)
Golcmer Vladimir — Office of Federal Bailiffs Service for Saint-Petersburg, Federal Bailiff Service (Russian Federation)
Golovanov Georgy — Deputy Director, Ministry of Finance (Russian Federation)
Golubeva Angelina — Head of the Department, Federal Bailiffs Service (Russian Federation)
Graner Magnus — State Secretary, Ministry of Justice (Sweden)
Isakov Igor — Chief Bailiff of the Novgorod region, Federal Bailiffs Service (Russian Federation)
Ishchenko Alexander — Chairman, Rostov Legislative Assembly Committee for Legislation, City Planning, Local Regulation, Law Enforcemen (Russian Federation)
Ivliev Grigory — State Secretary - Deputy Minister, Ministry of Cultural Affairs (Russian Federation)
Izotova Anna — Head of the Legal Department, Federal Tariff Service (Russian Federation)
Jafarov Azar — Head of the Control Department, Ministry of Justice (Azerbaijan)
Javadyan Artashes — Director, National Bureau of Expertise (Armenia)
Kadyshau Aliaksandr — Director, State Institution "Center for Forensic and Criminology of the Ministry of Justice of the Republic of Belarus" (Republic of Belarus)
Kalanda Vladimir — First Deputy Director , Federal Drug Control Service (Russian Federation)
Kang Yu — Department Director General, Ministry of Justice (China)
Karpova Nadezda — Deputy Director of the Department, Ministry of Industry and Trade (Russian Federation)
Kartashov Nicolay — Head of the Department for Control over Advertising and Unfair Competition, Federal Antimonopoly Service (Russian Federation)
Khashieva Lidiya — Chief Expert, Department of the Major Taxpayers, Tax Committee of the Ministry of Finance (Kazakhstan)
Kibovsky Alexander — Head of the Department of Cultural Heritage of Moscow (Russian Federation)
Kirillov Vladimir — Director, Federal Service for the Supervision of Natural Resources (Russian Federation)
Kiseleva Julia — Chairman, Committee on Urban Planning and Architecture (Russian Federation)
Kornienko Gennady — Director, State Courier Service (Russian Federation)
Korostelev Andrey — Chief Bailiff of the Pskov Region, Federal Bailiffs Service (Russian Federation)
Koryazina Valentina — Head of the Federal Tax Service in Saint-Petersburg (Russian Federation)
Kovalev Alexey — Deputy of the Legislative Assembly of Saint-Petersburg (Russian Federation)
Krotov Mikhail — Representative of the President , Constitutional Court (Russian Federation)
Kucherov Ilya — Deputy Director, Federal Service for Financial and Budget Supervision (Russian Federation)
Kumirov Aleksander — Chief Bailiff of the Republic of Karelia, Federal Bailiffs Service (Russian Federation)
Kurakin Dmitry — Chairman, Saint-Petersburg Committee for City Property Management (Russian Federation)
Lamm Carolyn — United States Attorney, Eastern District of New York (USA)
Lavrenko Andrey — Head of the Investigation Department, Investigative Committee of Saint-Petersburg (Russian Federation)
Lee Ki Young — Public Prosecutor, International Legal Affairs Division, Ministry of Justice (Republic of Korea)
Livadniy Pavel — Head of Legal Department, Federal Financial Monitoring Service (Russian Federation)
Ludvikova Veronika — Head of the Cabinet, Ministry of Justice (Chezh Republic)
Lukyanov Vladimir — Head of the Department, General Directorate of the Ministry of Justice in Saint-Petersburg (Russian Federation)
Lyakishev Dmitry — Councillor of the Permanent Mission of the Russian Federation in Geneva (Switzerland)
Lynch Loretta — United States Attorney, Eastern District of New York (USA)
Lyubimov Yury — Deputy Minister, Ministry of Justice (Russian Federation)
Manylov Igor — Secretary of State, Ministry of Economic Development (Russian Federation)
Matyushkin Georgy — Deputy, Ministry of Justice (Russian Federation)
Mayorova Ekaterina — Deputy Director of the Department of Trade Negotiations, Ministry of Economic Development (Russian Federation)
Medvedkov Maxim — Director of the Department of Trade Negotiations, Ministry of Economic Development (Russian Federation)
Melzer Filip — Deputy Minister, Ministry of Justice (Czech Republic)
Metelsky Igor — Vice-governor of St. Petersburg, Former chairman of the Committee for State Property Management (Russian Federation)
Minyaev Andrey — Head of the Department, Ministry of Agriculture (Russian Federation)
Mityanina Anna — Chairman, Legal Department, Saint-Petersburg Administration (Russian Federation)
Mkrthyan Armen — Head of the Department, Federal Service for Supervision of Natural Resources (Russian Federation)
Molchanov Andrey — Senator, Council of Federation (Russian Federation)
Moriarty Stephen, QC — Owner, Fountain Court Chambers (United Kingdom)
Muschel Laurent — Deputy Head of the European Commission Cabinet of Commissioner Cecilia Malmstrom (Belgium)
Nekovar Jiri — Vice President, Confederation of European Tax Advisers (Chezh Republic)
Nikitin Gleb — Director, Federal Agency for State Property Management (Russian Federation)
Nimaga Saadou — Conseiller Juridique du Ministre des Mines et de la Geologie, Republique de Guinee, Ministere des Mines et de la Geologie, Republique de Guinee (Guinea)
Omelyanyuk Georgy — Deputy Director, Russian Federal Center for Forensic Examinations of the Ministry of Justice (Russian Federation)
Osintsev Yury — Secretary of State, Ministry of Regional Development (Russian Federation)
Overchuk Alexey — Deputy Commissioner, Federal Tax Service (Russian Federation)
Panferov Konstantin — Director of the Legal Department, Presidental Executive Office (Russian Federation)
Parfenchikov Artur — Director, Federal Bailiff Service (Russian Federation)
Park Jangwoo — Director, International Legal Affairs Division, Ministry of Justice (Republic of Korea)
Pertegas Martha — First Secretary of the Hague Conference on Private International Law (Belgium)
Polishchuk Alexey — Deputy Permanent Representative of the Russian Federation, European Union (Belgium)
Popov Anton — Deputy Director General, Russian Energy Agency, Ministry of Energy (Russian Federation)
Popov Nikolay — State Secretary, Ministry of Natural Resources and Environmental Protection (Russian Federation)
Preobrazhensky Alexey — Director of the Public Law Department, Government of Ulyanovsk Region (Russian Federation)
Pristanskov Dmitry — Deputy Director , Federal Agency for State Property Management (Russian Federation)
Puzyrevsky Sergey — Head of the Legal Authority, Federal Antimonopoly Service (Russian Federation)
Rea Teresa Stanek — Deputy Under Secretary of Commerce for Intellectual Property, Deputy Director of the U.S. Patent and Trademark Office (USA)
Relina Svetlana — Chief Lawyer, State Revenue Service (Latvia)
Romodanovsky Konstantin — Director, Federal Migration Service (Russian Federation)
Rybak Kirill — Head of the Department, Ministry of Culture (Russian Federation)
Rysin Yuly Robertovich — Deputy General Director, Aerogeodesia (Russian Federation)
Safar Patrick — Member of the Board of Directors, Chambre Nationale des Huissiers de Justice (France)
Saninno Patrick — Vice-President of the Chambre Nationale des Huissiers de Justice, Chambre Nationale des Huissiers de Justice (France)
Schleif Gerhard — Director General, German Finance Agency (2001-2007) (Germany)
Shohin Sergey — Deputy Head of Federal Customs Service (Russian Federation)
Schulte Ortwin Elmar Fidel — Head of International Affairs Unit, Federal Ministry of Health (Germany)
Seliverstova Marina — Director, Federal Agency for Water Resources (Russian Federation)
Senturin Yury — Secretary of State, Ministry of Energy (Russian Federation)
Serdyukov Valery — Governor of Leningrad Region (Russian Federation)
Shtadler German — Prosecutor of the Leningrad Region, Presidental Executive Office (Russian Federation)
Simonov Boris — Director, Federal Service for Intellectual Property (Russian Federation)
Skobelev Alexander — Deputy Head of the Department, Ministry of Finance (Russian Federation)
Skorospelov Petr — Head of the State Council Management, Presidental Executive Office (Russian Federation)
Smirnova Svetlana — Director, Russian Federal Center of Forensic under Ministry of Justice (Russian Federation)
Sorensen Klaus — General Concul of the Kingdom of Denmark (Denmark)
Storchak Sergey — Deputy Minister of Finance, Ministry of Finance (Russian Federation)
Strukov Andrey — Head of the Legal Department, Federal Customs Service (Russian Federation)
Sukhov Alexey — Deputy Plenipotentiary Representative of the President, Presidential Executive Office (Russian Federation)
Svinarev Vladimir — Chief of the Staff, Council of Federation (Russian Federation)
Svistunov Pavel — Department of Energy Efficiency, Modernization and Development of Energy, Ministry of Energy (Russian Federation)
Swainston Michael, QC — Brick Court Chambers (United Kingdom)
Sylla Bouna — Economic Advisor to the Minister of Mines and Geology, Ministry of Mining and Energy (Guinea)
Taivalantti Jani — Advisor to the Political Department, Delegation of the European Union to the Russian Federation (Russian Federation)
Thanner Teodor — Director General, Austrian Competition Authority (Austria)
Teitz Louise Ellen — First Secretary of the Наgue Conference on Private International Law (Netherlands)
Tsarikovsky Andrey — Deputy Head of the Federal Antimonopoly Service (Russian Federation)
Umnov Sergey — Head of Saint-Petersburg and Leningrad Region Chief Directorate, Ministry of Internal Affairs (Russian Federation)
Usov Alexander — Deputy Director, Russian Federal Center for Forensic Examinations of the Ministry of Justice (Russian Federation)
Uustalu Kalev — General Director, National Heritage Board (Estonia)
Vaitkevicius Tomas — Deputy Minister of Justice, Ministry of Justice (Lithuania)
Valentey Dmitry — Projects Development Coordinator, Bureau of the International Organization for Migration in Moscow (Russian Federation)
Van Kalsbeek Kyung — Tax Administration (Netherlands)
Van Woudenberg Nout — Legal Counsel at the International Law Division, Mnistry of Foreign Affairs (Netherlands)
Vasilyeva Tatiana — Advisor to the Prosecutor General, Prosecutor General's Office (Russian Federation)
Vinogradova Elena — Plenipotentiary Representative of the Presidential Executive Office, Presidental Executive Office (Russian Federation)
Volin Alexey — Member of the Working Group on the Formation of the Open Government (Russian Federation)
Volvach Dmitry — Director of Transfer Pricing and International Cooperation Directorate, Federal Tax Service (Russian Federation)
Vyshkovsky Konstantin — Head of the Department, Ministry of Finance (Russian Federation)
Wang Junyi — Department Director General, Ministry of Justice (China)
Wordsworth Samuel, QC — Principal, Essex Court Chambers (United Kingdom)
Yachevskaya Svetlana — Head of the Legal Department, Ministry of Finance (Russian Federation)
Yakovlev Veniamin — Adviser to the President, Presidental Executive Office (Russian Federation)
Yatskin Andrey — Authorized Representative of the Government of the Russian Federation in the Council of Federation, Government of the Russian Federation (Russian Federation)
Zamaraeva Natalia — Director , North-Western Regional Centre for Forensic Examinations of the Ministry of Justice (Russian Federation)
Zigic Zlatko — Sub-Regional Coordinator for Central Asia, Internationa Organisation for Migration (Chroatia)
Zhukov Alexander — Head of the Office, Territorial Office of the Federal Service for Financial and Budgetary Oversight in Saint-Petersburg (Russian Federation)
Zverev Alexey — Senior Counsel, EBRD (Russian Federation)

Lawyers and legal consultants

show the list

Adams Martin David — Lawyer, Kirkland & Ellis LLP (USA)
Andersen Scott — Co-Managing Partner, Sidley Austen LLP (Switzerland)
Austry Stephane — Partner, CMS Bureau Francis Lefebvre (France)
Balayan Oksana — Managing Partner, Hogan Lovells CIS (Russian Federation)
Bekeschenko Edward — Partner, Baker&Mckenzie (Russian Federation)
Bodley Anne — Of Counsel, Sondhi Williams LLP (USA)
Botyuk Yury — Partner, Pinsent Masons LLP (United Kingdom)
Brand Joseph — Partner, Patton Boggs LLP (USA)
Burd Gene — Of Counsel, Arnall Golden Gregory LLP (USA)
Chumak Natalia — Partner, Field Fisher Waterhouse (United Kingdom)
Clarke Geraldine Mary — Partner, Gleeson Mc Grath Baldwin (Ireland)
Crosby Daniel — Partner, King & Spalding (Switzerland)
De Guillenchmidt Michel — Partner, De Guillenchmidt & Associes (France)
Dost Anna — Associate, von Trott zu Solz Lammek Rechtsanwalte (Germany)
Draetta Ugo — Solo practioner (Italy)
Dukhovich Ilya — Managing Partner, Lawrence Graham CIS LLP (Russian Federation)
Dzhalchinov Dzhangar - Head of Russian tax department, Salans (Russian Federation)
Eganyan Albert — Managing Partner, Vegas-Lex (Russian Federation)
Evseev Dmitry — Partner, Arnold & Porter LLP (United Kingdom)
Feinberg Kenneth Roy — Director, Feinberg Rousen (USA)
Fenn Michael — Partner, Pinsent Masons LLP (United Kingdom)
Goldberg David — Partner, White & Case LLP (United Kingdom)
Goltsblat Andrey — Managing Partner, Goltsblat BLP (Russian Federation)
Gorodissky Andrey — Managing Partner, Andrey Gorodissky and Partners (Russian Federation)
Green Eric — President, Resolutions LLC (USA)
Greer, Jr. Bernard Lewis — Retired Partner, Alston & Bird LLP (USA)
Grenfel Michael — Partner, Norton Rose LLP (United Kingdom)
Gross Balz Patrik — Partner, Homburger (Switzerland)
Gusev Andrey — Principal, Mannheimer Swartling (Russian Federation)
Heeg Christine Karin — Managing Director, Chinese European Arbitration Centre (Germany)
Hellwig Hans-Jurgen — Partner, Hengeler Mueller (Germany)
Hendrix Glenn Paul — Partner, Arnall Golden Gregory LLP (USA)
Hornby Thomas Edwin — Legal Adviser to the International Project Group, Vegas-Lex (Russian Federation)
Hoffman Elisabeth — Attorney, Hoffmann&Partners (Germany)
Ivanyan Khristofor — Managing Partner, Ivanyan & Partners (Russian Federation)
Jimenez Isabel — Lawyer, Spanish National Bar Association (Spain)
Kalinin Maxim — Managing Partner, Baker & McKenzie LLP St. Petersburg office (Russian Federation)
Kazantsev Mikhail — Partner, Egorov Puginsky Afanasiev & Partners (Russian Federation)
Kenney Martin Steven — Principal, Martin Kenney & Co. Ltd (Virgin Isles, British)
Khrenov Alexandr — Partner, Yukov, Khrenov and Partners LLP (Russian Federation)
Khvaley Vladimir — Partner, Baker & McKenzie LLP (Russian Federation)
Kisterev Dmitry — Vice-President, Klishin and Partners (Russian Federation)
Kolleeny Glenn — Senior Partner, Salans LLC (Russian Federation)
Kouatly Rayan — Managing Partner, Kouatly & Associates - Attorneys (Lebanon)
Kuznetsov Yury — Partner, Gorodissky & Partners (Russian Federation)
Legum Barton Christopher — Partner, Salans & Associes SCP (France)
Leisner Jan Olaf — Partner, Leisner Rechtsanwalte (Germany)
Lewis Martin Scott — Partner, Rubinstein Phillips Lewis LLP (United Kingdom)
Litvinova Olga — Managing Partner, DLA Piper (Russian Federation)
Lohmus Mikk — Partner, Attorney-at-Law, Advokaadiburoo VARUL AS (Estonia)
Malyamina Nataliya — Managing Partner, Ivanyan and Partners (Russian Federation)
Marisin Ivan — Partner, Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan LLP (Russian Federation)
Matzke Wolfgang — Partner, Goldenstein & Partner, Goldenstein & Partner (Germany)
Mavropulo-Stolyarenko Mikhail — Partner, Lawrence Graham (Russian Federation)
Meissner Michael — Partner, Dechert LLP (Germany)
Mizulin Nikolay — Partner, Mayer Brown LLP (Russian Federation)
Muranov Alexander — Managing Partner, Muranov, Chernyakov & Partners (Russian Federation)
Mouradov Marat — Partner, Salans LLC (Russian Federation)
Nikiforov Ilya — Managing Partner, Egorov Puginsky Afanasiev & Partners (Russian Federation)
Orlov Mikhail — Partner, Tax and Legal Department of KPMG in Russia and CIS (Russian Federation)
Parish Matthew Thomas — Partner, Holman Fenwick Willan LLP (Switzerland)
Pepeliaev Sergey — Managing Partner, Pepelyaev Group (Russian Federation)
Peyron Marie Aimee — President of the Russian Committee of Paris Bar (France)
Philippsohn Steven Nathan — Senior Partner, PCB Litigation LLP (United Kingdom)
Porfiryev Andrey — Legal Consultant, Egorov Puginsky Afanasyev & Partners (Russian Federation)
Pronina Nadezhda — Managing Partner, UKey Consulting Company, CJSC (Russian Federation)
Prozorov-Bastians Felix — Partner, Law Firm Graf von Westphalen (Germany)
Rakhmanov Rawshan — Partner, Colibri Law Firm (Uzbekistan)
Reinhardt Peter — Partner, Ernst&Young (Russian Federation)
Reiss Carmin — Mediator, Principal of Resolutions LLC (USA)
Rudomino Vasily — Senior Partner, Alrud (Russian Federation)
Sabel David — Partner, Cleary, Gottlieb, Steen & Hamilton LLP (United Kingdom)
Samigullin Dmitry — Managing Partner, RBL (Russian Federation)
Savitt Lisa Jo — Counsel, Crowell & Moring LLP (USA)
Schmitt Hermann — Managing Partner, White & Case LLP (Russian Federation)
Shabarin Maxim — Managing Partner, Shabarin and Partners (Russian Federation)
Shatikhina Natalya — Managing Partner, CLC (Russian Federation)
Sitnikov Alexander — Managing Director, Partner, Vegas-Lex (Russian Federation)
Sitnikov Sergey — Adviser, Baker&Mckenzie LLP (Russian Federation)
Slyusar Natalia — Director, Eurasian Economic Comission (Russian Federation)
Smith Anthony — Partner, Curtis, Mallet-Prevost, Colt & Mosle LLP (United Kingdom)
Spears Suzanne Alexandra — Counsel, Wilmer Cutler Pickering Hale and Dorr LLP (United Kingdom)
Tereposky Greg — Partner, Borden Ladner Gervais LLP (Canada)
Teselkin Fedor — Senior Associate, Freshfields Bruckhaus Deringer (Russian Federation)
Teterevkova Evgenia — Partner, Mannheimer Swartling (Russian Federation)
Thorup Vagn — Partner, Kromann Reumert (Denmark)
Timoshenko Artem — Partner, Colibri Law Firm (Kazakhstan)
Tischendorf Falk — Partner and the Head of Moscow Office, Beiten Burkhardt (Russian Federation)
Tsuchiya Tomohiro — Partner, Mori Hamada & Matsumoto (Japan)
Turbanov Stanislav — Partner, Head of the Tax Department, CMS Russia (Russian Federation)
Ugryumov Vladislav — Partner, Gowlings International Inc (Russian Federation)
Usmanov Azim — Partner, Colibri Law Firm (Kyrgyzstan)
Vasilchenko Dmitry — Vice-President, Klishin and Partners (Russian Federation)
Veter Evgenyia — Partner, Transfer Pricing Practice, Ernst & Young (Russian Federation)
Volterra Robert — Partner, Volterra Fietta (United Kingdom)
Wang Xiaoping — Owner, Grandall Law Frim (China)
Weimann Thomas — Partner, Clifford Chance (Germany)
Wickers Thierry — Former President, National Bar Council (France)
Willems Arnoud — Partner, Sidley Austin LLP (Belgium)
Zabrodin Vladislav — Managing Partner, Capital Legal Services LLC (Russian Federation)

Notaries

show the list

Afanasyeva Klavdia — President, Kaliningrad Region Notary Chamber (Russian Federation)
Akimova Svetlana — President, Penza Region Notary Chamber (Russian Federation)
Besso Laurent — Civil Law Notary, Partner, Besso & Schmidt (Switzerland)
Bochkareva Irina — President, Kemerovo Region Notary Chamber (Russian Federation)
Bogatykh Nina — President, Voronezh Region Notary Chamber (Russian Federation)
Chugunova Anna — Vice-President, Voronezh Region Notary Chamber (Russian Federation)
Decorps Jean-Paul — President, International Union of Notaries (France)
Dudkin Valery — Vice-President, Tula Region Chamber of Notaries (Russian Federation)
Frison-Roche Marie-Anne — Professor of Economic Law, Paris Institute of Political Studies (France)
Golovatyuk Oleg — President, Kaluga Region Notary Chamber (Russian Federation)
Kashurin Nikolay — President, Stavropol Krai Notary Chamber (Russian Federation)
Korsik Konstantin — President, Moscow Notary Chamber (Russian Federation)
Lykholat Iryna — Private Notary (Ukraine)
Medvedev Igor — Director, Research Center of Notary (Russian Federation)
Moskal Elena — President of Leningrad Regional Notary Chamber, Chairman of the Commission of the Federal Chamber of Notaries for International Cooperation (Russian Federation)
Nikiforova Viktoria — Vice-President, Moscow City Notary Chamber (Russian Federation)
Nikolaeva Galina — President, Samara Region Notary Chamber (Russian Federation)
Pakhomov Vladimir — Vice-President, St. Petersburg Notary Chamber (Russian Federation)
Pascault Serge — Russian-French Cooperation Coordinator, High Council of French Notariat (France)
Pasqualis Paolo — Notary, National Council of Italian Notaries (Italy)
Psareva Elvira — President, Orel Regional Notary Chamber (Russian Federation)
Renaud Benoit — Chairman, High Council of Notaries (France)
Romanenko Nadezhda — President, St. Petersburg Notary Chamber (Russian Federation)
Sazonova Mariya — President, Federal Notary Chamber(Russian Federation)
Schmitkel Vitaly — Notary, Federal Chamber of Civil-Law Notaries (Germany)
Smirnov Kirill — Notary, Moscow Region Notary Chamber (Russian Federation)
Wisseborn John — President, Royal Association of Notaries (Netherlands)
Yarkov Vladimir — Vice-President, Federal Notary Chamber (Russian Federation)
Zhanabilova Assel — Chairman, Republican Notary Chamber (Kazakhstan)
Zuzina Ludmila — President, Tula Regional Chamber of Notaries (Russian Federation)

Business representatives

show the list

Abramova Maria — General Manager, Gazpromneft MOGC JSC (Russian Federation)
Affaki Georges — Vice-Chairman of the Banking Commission of the International Chamber of Commerce (France)
Akimov Leonid — Director, FGC UES JSC (Russian Federation)
Allcorn George Patrick — International Account Manager, LexisNexis Martindale-Hubbell (United Kingdom)
Antonova Uliana — Director of Legal Affairs, Rambler Internet Holding LLC (Russian Federation)
Aptineev Chingiz — Head of the Legal Department, Energostrim LLC (Russian Federation)
Arhangelsky Savva — Deputy General Director, MOEK OJSC (Russian Federation)
Avetisyan Artem — Director of "New Business" Direction, Nonprofit Organization "Strategic Initiatives Agency for New Projects Promotion" (Russian Federation)
Avramov Sergey — Deputy General Director, BNP Paribas (Russian Federation)
Becker Markus — Executive Legal Adviser of Government Relations, General Electric Energy (Germany)
Benton Derek Reginald — Director of International Operations, LexisNexis Martindale-Hubbell (United Kingdom)
Bezdenezhnyh Elena — Deputy General Director – Head of Corporate Governance, Asset Management and Legal Cluster, MMC Norilsk Nickel OJSC (Russian Federation)
Bezrukov Roman — Vice-President, TNK-ВР Management OJSC (Russian Federation)
Bocoum Halidou — Public Relations Manager, High River Gold Management Africa, SA (Burkina-Faso)
Borodin Pavel — Vice-President, VimpelCom (Russian Federation)
Budyakov Evgeny — General Manager, Holding Company United Confectioners, Board Member, All-Russian Public Organization "Association of Lawyers of Russia" JSC (Russian Federation)
Bykov Anton — Director of Legal Affairs, CTC Media, Representation Company CTC Media, Inc. (Russian Federation)
Curtis Mark — Head of International Corporate and Commercial Group, Simmons & Simmons (United Kingdom)
Danilov Denis — In-House Lawyer, Gaspromneft Razvitie (Russian Federation)
Drozdov Igor — Vice-President, Skolkovo Foundation (Russian Federation)
Dumina Marina — Vice-President , Vympelkom OJSC (Russian Federation)
Egorov Vladislav — Vice-President , TNK-ВР Management OJSC (Russian Federation)
Fadeeva Ekaterina — Director of Legal Affairs, Yandex (Russian Federation)
Federova Tatyana — Director of Legal Affairs, Senior Consultant, Head of Coaching, RosExpert (Russian Federation)
Gassy Marina — Director of Legal Support, Vodocanal, St-Petersburg (Russian Federation)
Gerbel Svetlana — Director of Legal Affairs, Siemens Russia (Russian Federation)
Gudkov Sergey — General Director, Federal State Intitution "SRP - Nedra" (Russian Federation)
Gukova Stella — Head of the LCO Planning Department, Sumitomo Mitsui Rus Bank (Russian Federation)
Haynes Andrew John Wesley — Deputy General Counsel, BP Group (Russian Federation)
Iacono Gandolfo — General Director, LexisNexis Russia (Russian Federation)
Ibragimov Ruslan — Vice-President, Mobile TeleSystems OJSC (Russian Federation)
Ignatishin Yury — Managing Director, Merges.ru (Russian Federation)
Ioffe Tatyana — Director of the Chamber of Tax Consultants (Russian Federation)
Irtikeeva Ekaterina — General Manager, RusInvest (Russian Federation)
Ivanov Alexey — Head of the Division "Legal Reform", Skolkovo Foundation (Russian Federation)
Ivanov Anton — General Manager, Green Point (Russian Federation)
Kalyatin Vitaly — Senior Investment Associate, Rosnano LLC (Russian Federation)
Kamelkova Alevtina — Director of the Legal Department Russia / CIS, Alcatel-Lucent (Russian Federation)
Kastalsky Vitaly — Director, Center of Intellectual Property Skolkovo (Russian Federation)
Khachaturov Evgeny — General Director, Teploset Saint Petersburg JSC (Russian Federation)
Khrabryh Vladimir — Branch Director, Ingosstrakh OJSC (Russian Federation)
Kitson Paul — Director for Ethics, EWRM, Compliance, TNK-BP (United Kingdom)
Kolesova Ekaterina — Vice-President, Binbank (Russian Federation)
Koltunov Sergey — Deputy General Director, Russian Alcohol Group (Russian Federation)
Komarov Evgeny — Managing Partner, Patent Law Center Yunteks (Russian Federation)
Kondrashov Igor — Director of the Legal Department, Sberbank Russia (Russian Federation)
Koris David James — General Counsel, Head of the Intellectual Property Services, Shell International (Netherlands)
Kravchenko Olesya — Senior Lawyer, PepsiCo Holding (Russian Federation)
Kurbanalieva Natalia — Head of the Legal Department, Transportation Assets Managment (Russian Federation)
Kuzmina Tatyana — Vice-President, Promsvyazbank OJSC (Russian Federation)
Kuznetsov Sergey — Director of the Legal Department, Vnesheconombank (Russian Federation)
Kvitko Roman — In-House Lawyer, Gazpromneft (Russian Federation)
Lankler Douglas — Chief Compliance and Risk Officer, Pfizer (USA)
Likhopud Sergey — Director of Legal Affairs, Division "Severstal Russian Steel" at Severstal OJSC (Russian Federation)
Lokhov Igor — Deputy Head of the Legal Department, United Machine Building Plants OJSC, Uralmash-Izhora Group (Russian Federation)
Lomko Alexey — Chief Director of Legal Affairs, ILIM Group OJSC (Russian Federation)
Lozbeneva Anna — Director for Art Loan Insurance, AlfaStrakhovanie JSC (Russian Federation)
Luzov Evgeny — Head of the Legal Department, General Electric Russia (Russian Federation)
Lyakhova Ekaterina — Deputy Director, Directorate of Nuclear Energy Complex, State Atomic Energy Corporation Rosatom (Russian Federation)
Makov Andrey — Director of the Legal Department, Uralvagon zavod OJSC (Russian Federation)
Mansurov Dmitry — Director of the Legal Department, AB Russia (Russian Federation)
Maydannik Igor — Executive Vice-President of Legal Support, TNK-ВР Management OJSC (Russian Federation)
McNulty Paul — Chair at Global Compliance Committe, Baker & McKenzie LLP (USA)
Merebashvili Tamara — Deputy Director General for Commercial Affairs, Center of Energy RAO EES (Russian Federation)
Mosyagin Alexander — Vice-President, Kommertzbank Eurasia (Russian Federation)
Mudrinich Mirko — Deputy Head of the Insurance of the Exhibition and Valuable Goods, Ingosstrakh OJSC (Russian Federation)
Nikienko Denis — Director of the Legal Department, SIBUR (Russian Federation)
Nikiforova Svetlana — Head of the Anti-Corruption Direction , FGC UES OJSC (Russian Federation)
Nikulin Evgeny — Director of the Legal Department for Russia and Kazakhstan, BP Exploration Operating Company Limited (Russian Federation)
Novikov Ivan — Director of the Legal Department, Ingosstrakh Insurance Company (Russian Federation)
Olefir Konstantin — Member of the Board, Director of the Legal Department, Deutsche Bank Russia (Russian Federation)
Oreshnikova Olga — Project Manager, Business News Media (Russian Federation)
Ozhegina Nataliya — Deputy Chairman of the Board, FGC UES JSC (Russian Federation)
Pakhomov Alexander — Board Member, Head of the Unit of the Legal Work, INTER RAO UES JSC (Russian Federation)
Pelevin Oleg — Strategic Director, Severstal Gold OJSC, Nord Gold (Russian Federation)
Petrov Dmitry — Head of the Legal Department, MegaFon OJSC (Russian Federation)
Piskunov Yan — Member of the Board of Gazprom-Media Holding LLC, Deputy Chairman of the Board of Ayur, Chief Editor of "Zakon" (Russian Federation)
Popov Andrey — Director of Legal and Corporate Affairs and the Property Complex, State Atomic Energy Corporation Rosatom (Russian Federation)
Redkin Alexander — Deputy General Director, SUEK OJSC (Russian Federation)
Rozanov Andrey — Managing Director, Permal Group (United Kingdom)
Ryan Patrick — Policy Counsel, Open Internet, Google Inc. (USA)
Rysin Yuly Robertovich — Deputy General Director, Aerogeodesia (Russian Federation)
Salnikov Andrey — Vice-President, Gazprombank JSC (Russian Federation)
Saltykova Inga — Chief Compliance Officer, General Electric for Russia & CIS (Russian Federation)
Savvina Natalya — Head of the Legal Department, Oranta Insurance Company LLC (Russian Federation)
Schecter Manny Wade — Chief Patent Counsel, IBM (USA)
Serebryanikova Anna — Director of Legal Affairs, Corporate Secretatry, MegaFon OJSC (Russian Federation)
Shadrina Julia — Deputy Director General, Optogan NTL LLC (Russian Federation)
Shubov Alexander — Deputy General Director, Moscow United Energy Company (Russian Federation)
Shved Alexsander — Chairman of the Board, Bereit Bank (Russian Federation)
Sidnev Valery — Head of the Legal Department, EuroChem (Russian Federation)
Skyner Louis — Legal Counsel , Statoil ASA (Russian Federation)
Smirnov Stanislav — In-House Lawyer, Russian Telephone Company LLP (Russian Federation)
Sokolova Irina — Deputy Director, Investment Company of Vnesheconombank (Russian Federation)
Soshnikov Alexander — Deputy Director, OMZ Uralmash-Izhora Group OJSC (Russian Federation)
Stewart Catherine — Principal, Interel European Affairs (Belgium)
Stroykova Svetlana — Director of Transfer Pricing and International Tax Structuring, PWC Russia (Russian Federation)
Strokov Vitaly — General Legal Counsel, Total (Russian Branch) (Russian Federation)
Sukhorukov Yury — Senior Project Manager at "Vedomosti" (Russian Federation)
Surogin Alexander — General Director, Volgograd Energy Efficiency Centre (Russian Federation)
Tannock Quentin — Chairman of the Board, CambridgeIP (United Kingdom)
Tarakanov Nikolay — Director of Legal Affairs, Power Machines OJSC (Russian Federation)
Thotahewage Natalya — Director of Strategic Partners Relations, Johnson&Johnson LLC (Russian Federation)
Tikhonov Anatoly — First Deputy Chairman, Vneshekonombank (Russian Federation)
Titov Andrey — Director of the Legal Department, CTC CJSC (Russian Federation)
Trofimova Ekaterina — First Vice-president, Gazprombank JSC (Russian Federation)
Tulubensky Evgeny — Head of the Legal Department, Severstal Gold OJSC (Russian Federation)
Udaltsova Tatiana — Vice-President, Bank of Moscow OJSC (Russian Federation)
Ustyugov Dmitry — Deputy General Director, Rosmorport (Russian Federation)
Vasilenko Alex — In-House Lawyer, Uralsevergas (Russian Federation)
Vasilyev Sergey — Director of Legal Affairs and the Interaction with the Subjects of Electricity Markets, Holding MRSK (Russian Federation)
Veneboer Robert Hermannus — Managing Director, LexisNexis (Netherlands)
Veremjanina Valentina — Executive Director, Svyazinvest OJSC (Russian Federation)
Vertinskaya Yulianna — In-House Lawyer, Alstom (Russian Federation)
Villa Monique — CEO, Thomson Reuters Foundation (United Kingdom)
Voinikanis Elena — Deputy Head of the Interaction with Public Authorities, Rostelecom (Russian Federation)
Voytovich Olga — Head of the Legal Department, Holding Company Interros (Russian Federation)
Wallis Trevor — Project Director of the Highways Maintenance PFI, London Borough of Hounslow (United Kingdom)
Wente Eckart — General Counsel, Ford's Joint Venture (Germany)
Yakushev Michael — Vice-President, Mail.ru Group, Chaiman of RAEC (Russian Federation)
Zakharenkov Vasily — Deputy General Director, ConsultantPlus (Russian Federation)
Zimin Rostislau — Legal Advisor, St. Petersburg State Unitary Enterprise "Passazhiravtotrans" (Russian Federation)

International organizations and associations

show the list

Akulin Igor — Vice-President, Association for Medical Law of St. Petersburg (Russian Federation)
Anokhina Marina — Chairman of the Economic Court, Arbitration Court (Russian Federation)
Asman Oren — Principal, International Center for Health, Law and Ethics (Izrael)
Bando Amit — Executive Director, International Partnership for Energy Efficiency Cooperation (France)
Baranov Dmitry — President, Rostov Region Bar (Russian Federation)
Bock Richard — Vice-President, Federal Chamber of German Civil Law Notaries (Germany)
Boldyrev Sergey — Director of Programs, International Alliance "Labor Migration" (Russian Federation)
Bonucсi Nicola — Principal, OECD (France)
Chubarov Vadim — Vice-President, Commerce and Industry Chamber (Russian Federation)
Coderque Galligo Juan Luis — Head of the Regional Delegation of the International Committee of the Red Cross for the RF, Belarus, Moldova and Ukraine (Russian Federation)
D’Cruz Rupert — Vice-Chairman, Representative for Russia, English Bar Council International Commette (United Kingdom)
Derkach Svetlana — Director, Russian National Committee of International Chamber of Commerce (Russian Federation)
Dzhakupov Zhunus — Deputy Chairman of the Board, Head of the Association of Lawyers of Russia, Association of Lawyers of Russia (Russian Federation)
Engelmann Frank — President, Brandenburg Regional Bar (Germany)
Filges Axel — President, German Federal Bar (Germany)
Forssell Henrique Rodrigues — FraudNet (Brazil)
Gernandt Johan Ernst — Chairman of the Stockholm Arbitration Institute, Chairman of the Centre for Commercial Law, Stockholm University (Sweden)
Hook Alison — Head of the International Department, Law Society of England & Wales (United Kingdom)
Ilveskero Mika — President, Finnish Bar Association (Finland)
Ioannisyan Oleg — Head of the Architectural Archeology Sector, State Hermitage Museum (Russian Federation)
Iweins Paul-Albert — Former President, Paris Bar (France)
Kawamura Akira — President, International Bar Association (Japan)
Krasnikova Elena — Expert of the ABA Russia, CEO, Consulting Center “Ethics in Business” (Russian Federation)
Lachkar Jean-Daniel — President, National Chamber of Judicial Officers (France)
Latseyko Alexey — Director of the Development, Legal Culture Foundation (Russian Federation)
Lombard Beatrice — Owner, Swiss-Russian Forum (Switzerland)
Lutz Raimund Georg — Vice-President for Legal and International Affairs, European Patent Office (Germany)
Makovsky Alexander — First Deputy Chairman of the Board, Research Centre of Private Law under the President of the Russian Federation (Russian Federation)
Mirow Dirk — Director, IRZ Foundation (Germany)
Monaghan Tatyana — President, Russian National Committee of International Chamber of Commerce (Russian Federation)
Myskova Zorina — Chairman, "Hermitage XXI century" Foundation (Russian Federation)
Nazarov Andrey — Vice-President of the National Public Organization "Business Russia" (Russian Federation)
Nesterenko Alexandra — President, Nonprofit Partnership "Association of Corporate Lawyers" (Russian Federation)
Orlova Alexandra — Director, Russian National Committee of the International Chamber of Commerce (Russian Federation)
Pilipenko Yury — Vice-President at the Federal Bar Association (Russian Federation)
Piotrovsky Mikhail — Director of the State Hermitage Museum (Russian Federation)
Pristanskov Vladimir — Member of the Board, Association for Medical Law of St. Petersburg (Russian Federation)
Prunbauer-Glaser Marcella — President, Council of Bars and Law Societies of Europe (CCBE) (Belgium)
Rakhmatullin Rustam — Coordinator, Public Movement "Arhnadzor" (Russian Federation)
Rekosh Edwin — Executive Director, PILnet: The Global Network for Public Interest Law (USA)
Semenyako Evgeny — President, Federal Chamber of Lawyers of the Russian Federation (Russian Federation)
Senyuta Irina — Director, NGO "Foundation for Medical Law and Bioethics in Ukraine" (Ukraine)
Shamlikashvili Tsisana — President, Scientific and Methodological Center for Mediation and Law (Russian Federation)
Smolyannikova Ekaterina — Director, American Bar Association (Russian Federation)
Solovyev Vladimir — Vice-President, St. Petersburg Chamber of Lawyers (Russian Federation)
Susman Thomas — Director, Governmental Affairs Office, American Bar Association (USA)
Svistunov Alexey — Chairman, Board of Directors of the Association of Legal Education (Russian Federation)
Timofeeva Tatiana — Vice-President, St. Petersburg Chamber of Lawyers (Russian Federation)
Todd Michael Alan — Chairman, General Council of the Bar of England and Wales (United Kingdom)
Tolstykh Pavel — Head of the GR Research & Consulting Center (Russian Federation)
Tsyguleva Marina — Head of the Legal Department, State Hermitage Museum (Russian Federation)
Turteltaub Adam — Vice-President of Membership Development, Society of Corporate Compliance and Ethics (USA)
Van Oers Ronald — City Program Expert, UNESCO World Heritage Center (France)
Voevodin Evgeny — Chairman, Board of Noncommercial Partnership "Promoting Competition" (Russian Federation)
Wardynski Tomasz — Representative, Polish Bar Council (Poland)
Wotton John Prier — President, Law Society of England and Wales (United Kingdom)

Representatives of law schools

show the list

Aksamentov Oleg — Head of Aviation Law Сenter, Saint Petersburg State University of Civil Aviation (Russian Federation)
Bakhin Sergey — Head of the Department of International Law, Saint Petersburg State University (Russian Federation)
Barbato Jean-Christophe — Professor, Universite de Nantes (France)
Belov Sergey — Deputy Dean for Research, Law Department, Saint Petersburg State University (Russian Federation)
Bergmann Wilfred — Vice-President for International Affairs, European Business School, University of Wiesbaden (Germany)
Bergsten Eric Eugene — President, Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot (Austria)
Blazheev Victor — Rector, Kutafin Moscow State Law Academy (Russian Federation)
Braude-Zolotarev Mikhail — Director of the Center for IT Research and Examination, Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration under the President of the Russian Federation (Russian Federation)
Byrne James Edward — Director, International Institute of Banking Law and Practice (USA)
Davidyan Gayane — Law Department, Lomonosov Moscow State University (Russian Federation)
Den Exter Andre Pieter — Professor of Health Law, Erasmus University, Rotterdam (Netherlands)
Dobrokhotova Elena — Supervisor of Clinical program, Saint Petersburg State University (Russian Federation)
Draetta Ugo — Professor of Law at the Catholic University of Milan (Italy)
Evans Adrian — Professor, Faculty of Law, Monash University (Austrslia)
Golichenkov Alexander — Dean of the Law Faculty, Lomonosov Moscow State University (Russian Federation)
Gongalo Bronislav — Rector, Ural Branch of the Russian School of Private Law (Russian Federation)
Greene Samuel — Director of the Center for Internet & Society, New Economic School (Russian Federation)
Gureev Vladimir — Head of the Department of Bailiff Service Structure and Executive Procedure, Russian Law Academy of the Ministry of Justice of the Russian Federation (Russian Federation)
Hendley Kathryn Ann — Professor, Law School, University of Wisconsin (USA)
Karapetov Artem — Professor, Russian Private Law School under the President of the Russian Federation (Russian Federation)
Khabrieva Talia — Rector, Institute of Legislation and Comparative Law under the Government of the Russian Federation (Russian Federation)
Kowalski Wojciech — Professor, Department of Intellectual and Cultural Property Laws, University of Silesia (Poland)
Kozlihin Igor — Professor of Law Faculty, Saint Petersburg State University (Russian Federation)
Kropachev Nikolay — Rector, Saint Petersburg State University (Russian Federation)
Kulzhabayeva Zhanat — Principal, Lawmaking Institute (Kazakhstan)
Levin Ilya — Head of the Department, School of Education, Tel-Aviv University (Israel)
Lianos Ioannis — Director, Centre for Law, Economics & Society, Associate Executive Director, Jevons Institute of Competition Law and Economics, Faculty of Laws, University College, London (United Kingdom)
Litvinenko Vladimir — Rector, National Mineral Resourses University (Russian Federation)
Maleshin Dmitry — Vice Dean, Law Department, Lomonosov Moscow State University (Russian Federation)
Malikov Evgeny — Professor of Civil Law Disciplines Department, Volgograd Institute of Economics, Sociology and Law (Russian Federation)
Moiseev Alexey — Dean, Diplomatic Academy of the Ministry of Foreign Affairs (Russian Federation)
Moskwa Leopold Antoni — Plenipotentiary of the Rector, Adam Mickiewicz University, Poznan (Poland)
Musin Valery — Head of the Civil Procedure Department, Saint Petersburg State University (Russian Federation)
Perevalov Victor — President, Ural State Law Academy (Russian Federation)
Ramberg Jan Ake — Professor, Stockholm University (Sweden)
Rambhalta Venkata — Vice-Chancellor, National Law School of India University (India)
Seyad Sideek Mohamed — Professor, Faculty of Law, University of Stockholm (Sweden)
Sheveleva Natalia — Dean, Law Department, Saint Petersburg State University (Russian Federation)
Simons William — Professor of Law, University of Tartu, Leiden University (Estonia)
Skvortsov Oleg — Proferssor, Law Department, Saint Petersburg State University (Russian Federation)
Tarkhanow Ildar — Dean, Kazan Federal University (Russian Federation)
Tolstoy Georgy — Professor of Civil Law Department, Faculty of Law, Saint Petersburg State University (Russian Federation)
Trunk Alexander — Dean, Christian-Albrechts-Universitaet zu Kiel (Germany)
Trunk-Fedorova Marina — Researche Associate, Christian-Albrechts-Universitaet zu Kiel (Russian Federation)
Wu Timothy — Professor, Columbia University (USA)
Zasursky Ivan — Head of the Department for New Media and Theory of Communication, Faculty of Journalism, Lomonosov Moscow State University (Russian Federation)